Get Adobe Flash player

Biografia

Urszula Borkowska - Kompozytorka, aranżerka i pianistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wykładowca przedmiotu "Improwizacja fortepianowa" w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. nr 1 w Warszawie, pracuje również jako wykładowca w warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2008-2011 była kierownikiem muzycznym Teatru Polskiego w Warszawie. Wielokrotnie brała udział jako aranżerka i pianistka w konkursach, festiwalach i przeglądach piosenki (m.in. z Katarzyną Dąbrowską, Katarzyną Walczak, Moniką Dryl i Marcinem Przybylskim, którzy zdobywali na nich najwyższe nagrody).

Współrealizowała recitale m. in. Krystyny Tkacz, Anny Sroki, Anny Dereszowskiej, Grażyny Barszczewskiej, recitale kwartetów wokalnych BACH, Voiceband i Monday Girls, przedstawienia muzyczne (m.in. "Smutne miasteczko" reż. Andrzej Strzelecki, "Wieczór piosenek Brassensa" w Teatrze Polskim, "Do Amsterdamu - wieczór piosenek J. Brela ", "Matematyka miłości" - monodram M. Zajączkowskiej,  "Pinokio" w Teatrze Polskim) oraz projekty instrumentalne - aranżacje - m. in. dla Kayah, Anity Lipnickiej, R. Lacatosa & Tangaty, Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego, Jazz City Choir, kameralistów drezdeńskich i wielu innych zespołów kameralnych i orkiestrowych.

Współpracowała także ze śpiewaczkami operowymi (aranżacje i fortepian),m. in. z M. Pańko czy S. Moncajo. Pisze muzykę do sztuk teatralnych (m. in. "Romeo i Julia", "Skazani na Shawshank" "Zatrudnimy starego klowna", "Dochodzenie", "Bajki robotów", "Miłość do trzech pomarańczy" "Nowy Don Kichot" - kompozycja i aranżacja). Koncertuje w Polsce i za granica (USA, Australia ,Rosja, Argentyna, Niemcy, Litwa  i inne). Jest współzałożycielką, kompozytorem oraz aranżerem zespołów Machina del Tango, BACH, Monday Girls i Warsaw Tango Group.

Spektakl Teatru Polskiego "Wszędzie jest wyspa Tu" do poezji Wisławy Szymborskiej w reż. Magdaleny Smalary, do którego napisała muzykę cieszył się ogromną popularnością.

W 2016 roku przygotowała muzycznie spektakl Cabaret w reż. Eweliny Pietrowiak w Teatrze Dramatycznym a w 2017 roku napisała muzykę do spektaklu Opowieść zimowa w reż. Marcina Hycnara w Teatrze Narodowym.

 

Nagrody:

  • Nagroda dla wybitnego akompaniatora na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym 2006 w Petersburgu
  • Tukan - aranżer, nagroda im. J. Raczkowskiego, OPPA 2007
  • Nagroda za najlepszą kompozycję na Festiwalu Muzyki Kameralnej dla PSM I stopnia 2007


Pobierz:
- biografia: Urszula Borkowska (239 KB - PDF)

- foto: Urszula Borkowska (377 KB - JPG)